KUD „Vaso Jovanović“ Srebrenica obilježava 70 godina postojanja i rada

12 Oktobar 2017
Author :  

Kulturno umjetničko društvo „Vaso Jovanović“ iz Srebrenice osnovano je 1946. godine.


U povodu 70 godina postojanja i rada u subotu  sa početkom u 17 sati u velikoj sali Kulturnog centra će biti održan koncert u Kulturnom centru, a gosti su kulturno - umjetnička društva iz Zagreba, Mladenovca, Kalesije, Ilidže, a pored njih nastupat će i plesna grupa „Kuće dobrih tonova“ iz Srebrenice. Prije koncerta planiran je defile učesnika u centru grada.
- Ono što smo pripremili vjerujem da će se svidjeti publici i da će uživati u programu. KUD „Vaso Jovanović“ prije rata je imao tri sekcije, muzičku, dramsku i folkornu. Cilj našeg društva jeste njegovanje kulture i tradicije iz svih naroda. Mi to pokazujemo kroz naše nastupe kako u Srebrenici tako i širom BiH – kazao je predsjednik KUD „Vaso Jovanović“ Nermin Alivuković.
On navodi da je KUD djelovao i tokom rata od 1992. do 1995.godine , a da je padom Srebrenice prestaje sa radom.
- Godine 2005. ponovo nastavlja sa radom na incijativu koreografa rahmetli Ahme Begića ovaj KUD „Vaso Jovanović“ obnavlja svoj rad. Prije rata je bio multietničko društvo i danas je tako, okuplja omladinu i djecu srpske i bošnjačke nacionalnosti, mi se s tim ponosimo, i naše društvo je jedino multietničko društvo u ovom dijelu BiH –rekao je Alivuković.
Članovi ovog društva se mogu pohvaliti mnogim osvojenim nagradama, ipak Alivuković izdvaja posebnu nagradu.
- Posebna nagrada je 2013. godine kada smo od 40 društava na dječijem festivala folkora u Zvroniku naš KUD „Vaso Jovanović“ osvojio prvo mjesto za autentičan prikaz tradicije i tardicionalnih igara sa ovih prostora – kaže Alivuković. Članovi KUD-a „Vaso Jovanović“ su nastupali u Tuzli, Sarajevu, Lukavcu, Gračanici, Zagrebu, Mladenovcu, Turskoj i Italiji. Danas ovaj KUD broji oko 80 članova.
- U planu smo da osnujemo dramsku sekciju koja bi nastavila sa tradicijom KUD-a. Planovi su veliki i svi planovi zahtjevaju određena sredstva. Mi se finansiramo iz budžeta opštine Srebrenica, ali ta sredstva nisu dovoljna za pokrivanje troškova. Ipak, uz pomoć prijatelja i donatora uspijemo da organizujemo ta putovanja, kao sam opstanak i postojanje našeg društva. Zahvaljujući donaciji 2006. godine ambasade Holandije, obnovili smo muzičke instrumente i oporemu koja je nephodna za rad, a 2015. godine zahvaljujući ambasadi SAD dobili smo komplet nošnji za izvođenje igara srpskog i bošnjačkog naroda. Humanitarni fond „Atlanta“ je obezbjedio sredstva za nošnju najmlađih članova našeg društva, a prije nekoliko dana smo dobili komplet anterija koje su nephodne za izvođenje gradskih muslimanski igara, a Udruženje „Đerđef“ iz Bugojna je donirao pet pari nošnje za najmlađe članove. Oni su najavili da će nam donirati kompletnu nošnju za odrasle članove društva. Zadovoljni smo opremom koji posjedujemo tokom izvođenja igara – zaključio je Alivuković.

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree