Obilježeno 70 godina postojanja KUD-a "Vaso Jovanović"

14 Oktobar 2017
Author :  

U Srebrenici je danas defileom kroz grad i koncertom obilježeno 70 godina postojanja KUD-a „Vaso Jovanović“.


Na smotri folklora učešće su uzela kulturno – umjetnička društva iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske. Nermin Alivuković, predsjednik KUD-a „Vaso Jovanović“ kaže da je tradicija bavljenja kulturom kroz udruženja u Srebrenici je duža od 100 godina, o čemu najbolje „svjedoči požutjela i malo oštećena fotografija tamburaškog orkestra "Zmajevac" iz 1903. godine“
- Kulturno umjetničko društvo – KUD "Vaso Jovanović" nastalo je odmah poslije Drugog svjetskog rata i od tada nosi ime partizanskog prvoborca iz Srebrenice. Godinama prije posljednjeg rata to je bilo jedno od najktivnijih udruženja u Srebrenici, u čijim sekcijama su nastupali brojni najugledniji građani Srebrenice svih nacionalnosti i vjeroispovijesti – kaže Alivuković. Alivuković kaže da je KUD „Vaso Jovanović“ prije rata ostvarivao dobre rezultate, te su osvojene mnoge vrijedne nagrade.
- Tokom rata naše kulturno – umjetničko društvo nije prestalo sa radom. U toku rata je u Srebrenici djelovalo kulturno – umjetničko društvo i nosilo ime „Vaso Jovanović“. Nakon rata, 2005. godine na čelu sa rahmetli Ahmom Begićem obnovljen je rad društva – govori Alivuković. Nakon smrti Ahme Begića u radu KUD-a dolazi do malog zastoja, nakon čega je rukovodstvo društvom preuzeo Nermin Alivuković.
- Kulturno umjetničko društvo Vaso Jovanović, osnovano je sa ciljem njegovanja kulture, tradicije i običaja svih naroda sa prostora Bosne i Hercegovine. S tim ciljem naše društvo djeluje i radi punih 70 godina, te s ponosom možemo reći da smo najstarije, najuspješnije multietničko društvo u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Danas naše društvo broji 80 aktivnih članova podjeljenih u tri grupe – ističe Alivuković.
Pored domaćina Srebrenčanima su se predstavili i KUD „Sevdah“ Zagreb- Hrvatska, KUD „Ljubomir Ivanović-Gedža“ Mladenovac - Srbija, KUD „Biser“ Tojšići, KUD „Ekrem Mujkić“ Ilidža, te plesna grupa „Kuća dobrih tonova“ Srebrenica. Milan Mitić, predsjednik KUD-a „Ljubomir Ivanović – Gedža“ iz Mladenovca (Srbija) kaže da mu je drago da ima dobru saradnju sa srebreničkim KUD-om.

A. Mehmedović/ RTV Srebrenica

We use cookies to improve our website. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. For more information visit our Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree